Správa 12-13 je uverejnená v dokumentoch.
Správa 12-13 je uverejnená v dokumentoch.
Dňa 29.11.2013 sa na našej škole uskutočnil Halloween. A kedže atmosféra na našej škole je jedinečná, zapojili sa nielen žiaci,ale aj učitelia a správna halloweenska nálada panovala na každom poschodí.
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne každý štvrtý októbrový pondelok. Tohtoročná téma bola Školské knižnice: Brána do života (School Libraries: Doorways to Life).
Cieľom bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, ku školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
Aký bol 28.október – štvrtý októbrový pondelok v našom gymnáziu?
Zábavný a pestrý J
Otvorili sme priestory našej školskej knižnice prváčikom z partnerskej Základnej školy s materskou školou na Ul.Hurbanova v Martine. Tí vďaka naším piatakom vstúpili Bránou do rozprávky a čítaním slovenských ľudových rozprávok, prekreslením textov a vytvorením reporela navštívili svet kníh.
Učitelia gymnázia otvorili Bránu do osobnej knižnice a diskusiami so žiakmi sprístupnili zaujímavé knižné tituly.
FREAKONOMICS ? Čo je vlastne freakonomics? Prečo je všeobecne vžitý názor nesprávny? Prečo je kľúčom k porozumeniu moderného života schopnosť zistiť, čo treba merať a ako treba merať? Kto podvádza? Čím sa vyznačujú dokonalí rodičia?
Odpovede hľadali tí, ktorí sa zúčastnili diskusie a čítania s pánom riaditeľom a zistili, čo doteraz nevedeli.
„Aký knižný titul by si odporučil do školskej knižnice?“ Takto znela anketová otázka, ktorá sprevádzala výstavu 100 knižných titulov žilinského ARTFÓRa na pôde sučianskeho gymnázia. Ankety sa zúčastnilo 196 žiakov školy. Traja z nich – Laura Palenčíková, Lukáš Gazdík a Kristína Lukašíková sa stali držiteľmi knižných cien. Gratulujeme J
Na základe výsledkov ankety škola vďaka finančnej podpory Združenia rodičov a priateľov školy zakúpi do školskej knižnice 21 nových knižných titulov v celkovej sume 324,23-€ .
Ďakujeme.
Dňa 2.10.2013 sa uskutočnila prvá zo štyroch pripravovaných besied v rámci projektu Euroscola. Bolo nám veľkou cťou medzi nami privítať p. Jána Záborského, absolventa BGMH Sučany a zároveň zakladateľa DK Sučany, v súčasnosti vedúceho redaktora časopisu Trend. Hlavnou témou tejto besedy bola problematika súčasnej finančnej krízy a hospodárskej recesie a ich negatívne vplyvy na európsky trh práce (nezamestnanosť mladých), ako aj druhá zo série pripravovaných besied sa uskutočnila 10.10.2013. Tentokrát nás poctil svojou návštevou p. Ivan Štefanec, momentálne poslanec NR SR a podpreseda výboru NR SR pre európske záležitosti. Náplňou jeho besedy bola analýza súčasnej ekonomickej situácie či už v EÚ, ako aj na Slovensku. Počas diskusie sa však riešili aj iné sféry verejného záujmu, akonapr. školstvo, zdravotníctvo či politika.
Skype beseda s podpredsedom Európskej komisie pre administratívu a medziinštitucionálne vzťahy, eurokomisárom Marošom Šefčovičom, sa odohrala 18.10.2013. Pán eurokomisár žiakov oboznámil s problematikou občianstva EÚ, s právami a výhodami vyplývajúcich z tohto občianstva. Taktiež vysvetlil aktuálnu zahraničnú politiku EÚ,hlavne v zmyslesúčasných vzťahov EÚ so svetovými mocnosťami (USA, Rusko, Čína).
Tento týždeň, a to konkrétne v piatok, 25.10.2013, sa uskutoční posledná zo série besied v rámci projektu Euroscola. Naším cteným hosťom bude p. Eduard Kukan, v súčasnosti europoslanec za Európsku ľudovú stranu (EPP). Hlavnými témami pripravovanej besedy budú voľby do Európskeho parlamentu a zahraničná politika EÚ.
Týmto si Vás dovoľujeme pozvať na piatkovú besedu a tešíme sa na Vašu účasť!
Po dlhšej časovej odluke od divadelných dosiek najmä vďaka letným prázdninám sme sa 15. 10. 2013 v pomerne veľkom počte (56 žiakov) túžobne dočkali konečnej stanice najskôr na parkovisku pred budovou Slovenského národného divadla v Bratislave s očakávaniami, čo prinesie o pár minút skutočná Konečná stanica túžba v priestoroch Činohry.
Jednu z najúspešnejších hier modernej americkej drámy, za ktorú Tennessee Williams získal Pulitzerovu cenu, si zahrali výrazné slovenské osobnosti slovenskej divadelnej scény – D. Mórová, T. Pauhofová, T. Maštalír a pod. Nepochybne na javisku podali výborné výkony ocenené nehasnúcim potleskom divákov.
Williamsova hra, v ktorej reflektuje aj vlastné traumatizujúce zážitky z vlastného života, je presvedčivým vyjadrením toho, ako prízemnosť, hrubosť a násilie ničia medziľudské vzťahy. Réžie tejto výnimočnej drámy sa ujal významný český režisér a šéf Činohry Národného divadla v Prahe Michal Dočekal.
Aj napriek množstvu kilometrov, ktoré Bratislavu od Sučian delia hodinami cesty, sa nám SND opäť výrazne priblížilo svojím duchom aj prostredníctvom hlbokého kultúrneho zážitku, o čom svedčí nehasnúci záujem našich študentov navštíviť divadelné dosky aj v blízkej budúcnosti.
Kampaň 2013 „Odstráň obezitu“
pri príležitosti Svetového dňa výživy podporovaného Svetovou zdravotníckou organizáciou a vyhláseného OSN-FAO od r.1981
dátum: 16.10.2013 miesto: BGMH Sučany
Aktivity:
· „TEPLÁKOVÝ DEŇ“ – obleč sa do športového a poď sa hýbať s nami
Garant: klub DREAMS a TEAMS
· „ZUMBuj s nami“ v telocvični
10.40 – 11.10
Garant: Danka Špringelová a vyučujúci telesnej výchovy
· „JÓGOu ku zdraviu“ v posilňovni 01.16
10.40 – 11.10
Garant: Ester Malá a vyučujúci telesnej výchovy
· „ BEHANIE nie je len „imidžovka“ ulicami obce Sučany
14.00 – 14.45
Trasa: záhrada BGMH – železničná zastávka – katolícky kostol – popod cestný nadjazd – základná školy – ihrisko ZŠ – Robotnícky dom – Pošta – záhrada BGMH
Registrácia účastníkov od piatku 11.10.2013 do utorka 15.10.2013 počas veľkých prestávok na prízemí pri buste Milana Hodžu.
??? Ako sa zaregistrovať???
- Vyplň registračný lístok
- Odovzdaj ho organizátorovi pri registračnom stolíku
Benefity:
- Dobrý pocit
- Úžasná spoločnosť bežiacich ľudí
- Zdravé telo – zdravá myseľ – zdravé srdce
- Možnosť vyhrať jedno zo 16-ich tričiek s logom Where everYbOdY is somebOdY
Vylosovanie registračných lístkov sa uskutoční v záhrade BGMH po ukončení behu zdravia pod notárskym dohľadom p.Bošanskej J Pridaj sa k nám JJJ
Garant: riaditeľ školy
· Ponuka zdraviu prospešných potravín v školskom bufete
ovocie, zelenina, mlieko, mliečne výrobky
· Diskusie o význame prevencie výživou na vyučovacích hodinách
Dňa 02. 10. 2013 sa uskutoční na našej škole "Deň vegetariánov". Srdečne Vás pozývame.
Milí rodičia, milí žiaci,
pozývame Vás v októbri na sadenie stromčekov v Sučanoch. Termin ešte upresníme. Tešíme sa na Vás :-)
1.miesto Diana Motúzová Považská Bystrica (Gymnázium Púchov)
2.miesto Samuel Milučký Žilina (Súkromné gymnázium Žilina)
3.miesto Erika Hanková Uhrovec (Gymnázium Janka Jesenského
Bánovce nad Bebravou)
cena starostu obce Sučany Laura Beláková Prašice (Bilingválne gymnázium Milana
Hodžu Sučany)
Predmet: Hodžova esej 2013
slávnostné vyhodnotenie 9. ročníka celoslovenskej súťaže žiakov stredných škôl v písaní eseje na tému „Nie sú vždy vodcami tí, ktorí sú uznávaní súčasníkmi, vždy je medzi nami mnoho precenených a mnoho nedocenených“ (Milan Hodža 1925)
Dátum: 27. jún 2013
Čas: 10:30 hod
Miesto: Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Komenského 215, Sučany
Program: v telocvični
· Hudobné otvorenie (žiaci školy)
· Privítanie hostí (moderátori – žiaci školy)
· Slovo k téme (žiaci školy)
· Hudobná etuda (žiaci školy)
· Správa o 9.ročníku súťaže a vyhlásenie výsledkov (PhDr. Jozef Beňovský, predseda poroty, riaditeľ Slovenského literárneho múzea)
· Odovzdávanie cien (minister školstva, predseda poroty, starosta obce Sučany, riaditeľ Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu, zástupca rodičov)
· Hudobné vystúpenie žiakov školy
· Čítanie víťaznej práce (žiak školy)
· Slovo hostí (minister školstva, členovia poroty, starosta obce, hostia)
· Poďakovanie a záver (moderátori školy)
· Hudobná bodka (žiaci školy)
v školskej záhrade – 12:00 hod
· Obed a malé občerstvenie (hostia, súťažiaci a učitelia)
· Neformálna diskusia pri stole
Účastníci: hostia
Dušan Čaplovič, minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Vladimír Macášek, prednosta Obvodného úradu Žilina
Ľubomír Galbavý, vedúci odboru školstva Obvodného úradu Žilina
Jozef Petráš, starosta obce Sučany
Miroslav Pekník, riaditeľ Ústavu politických vied SAV
Eleonóra Petrovičová, Ústav politických vied SAV
porota
PhDr. Jozef Beňovský,
Mgr. Vlasta Kunovská
PhDr. Valerián Bystrický, DrSc.
PhDr. Peter Zelenák
PhDr. Peter Dinuš, PhD.
Mgr. Viliam Jablonický
súťažiaci
žiaci a zamestnanci Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu
Na stretnutie sa tešia vyhlasovatelia a organizátori súťaže
Learn and smile with us :) - letný kurz anglického jazyka
pre žiakov prijatých do 1.ročníka v školskom roku 2013/2014
Viac informácií a prihlášku nájdete pod ikonkou Študijný fond, n.o.Learn and smile with us :)- letný kurz anglického jazyka
pre žiakov prijatých do 1.ročníka v školskom roku 2013/2014
Viac informácií nájdete pod ikonkou Študijný fond, n.o. a záväznú prihlášku nájdete pod ikonkou DOKUMENTY.
Dni Milana Hodžu 2013
Tlačová správa
Miesto konania: Bratislava, Martin a Sučany Termín: 25. jún – 30. jún 2013
Milan Hodža – politik, ktorý občanov spája
Dni Milana Hodžu 2013 sú v poradí deviatym ročníkom vedeckého, vzdelávacieho a kultúrneho podujatia, ktoré sa od roku 2005 každoročne uskutočňuje pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky. Zameriava sa na rozličné vekové kategórie a skupiny obyvateľstva Slovenska.
Literárna súťaž Hodžov novinový článok je určená pre žiakov základných škôl, Hodžova esej pre študentov gymnázií a stredných škôl. Vedecká konferencia o osobnostiach slovenskej politiky v gescii Ústavu politických vied SAV a Slovenskej národnej knižnice v Martine oslovuje odbornú i laickú verejnosť. Pietnou spomienkou na Národnom cintoríne v Martine si účastníci uctia pamiatku Milana Hodžu – významného slovenského politika a československého štátnika. Stretnutie seniorov Turca je spojené s besedou o slovenských politikoch. Sučianske slávnosti predstavujú dôstojný rámec pre udelenie Ceny Milana Hodžu za vedeckú činnosť a Čestnej ceny Milana Hodžu za propagáciu Milana Hodžu a Slovenska v zahraničí. Slávnostné služby Božie v evanjelickom a. v. kostole Sučanoch sú zavŕšením podujatia.
Vedecké konferencie o osobnostiach slovenskej politiky, ktoré sa pravidelne konajú na pôde Slovenskej národnej knižnice v Martine, tvoria odbornú zložku programu Dní Milana Hodžu. Počas prvých troch ročníkov boli venované práve Milanovi Hodžovi. Od roku 2008 sa konferencie sústreďujú na osobnosti, ktoré pôsobili spolu Milanom Hodžom v slovenskej a československej politike. Ich cieľom je poskytnúť odborníkom aj verejnosti súbor znalostí o ich politickom myslení a konaní v dobových súvislostiach. Od roku 2008 si účastníci konferencií takto pripomenuli život a dielo Martina Rázusa, Ferdinanda Jurigu, Ivana Dérera, Vavra Šrobára a Antona Štefánka. V rámci deviateho ročníka Dní Milana Hodžu – Osobnosti slovenskej politiky sa v dňoch 27. – 28. júna 2013 uskutoční v Slovenskej národnej knižnici v Martine vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou na tému Dr. Pavol Blaho a formovanie slovenskej politiky. Do jej programu organizátori zaradili viac ako tridsať príspevkov od slovenských a českých historikov, politológov, filozofov, sociológov a ďalších spoločenskovedných pracovníkov. Konferencia sa koná aj pod záštitou ministra školstva, vedy výskumu a športu SR.
MUDr. Pavol Blaho (1867-1927)
Lekár, publicista, politik, propagátor drobnej národnouvedomovacej, hospodárskej a kultúrnej práce na Slovensku. Narodil sa v Skalici v rodine bohatého roľníka. Študoval na lekárskej fakulte vo Viedni, kde patril medzi najagilnejších funkcionárov viedenských slovenských spolkov Tatran a Národ.
Po skončení štúdií v roku 1898 začal spolu s Vavrom Šrobárom vydávať časopis Hlas (1898-1904), v ktorom sa prezentovali kritické názory mladej generácie na slovenský politický a spoločenský život v Uhorsku. Hlasisti sa postupne vyprofilovali ako liberálno-pokrokársky smer stojaci v opozícii voči martinskému vedeniu Slovenskej národnej strany. Hoci nedokázali zmeniť daný stav, stala sa ich činnosť impulzom pre hľadanie nových ciest v slovenskej politike. Po odchode z redakcie časopisu Hlas v roku 1902 sa Pavol Blaho v duchu hlasistického programu orientoval predovšetkým na drobnú prácu medzi ľudom. V Skalici a v obciach na Záhorí zakladal rozličné národnokultúrne, osvetové a hospodárske spolky (potravný spolok, mliekarské družstvo a obchodnú banku v Skalici). Sústredil sa teda na tzv. formovanie slovenskej politiky „zdola“. V rokoch 1906 – 1918 bol poslancom uhorského parlamentu za Slovenskú ľudovú stranu.
V období pred prvou svetovou vojnou sa významne zaslúžil o rozvíjanie česko-slovenskej vzájomnosti v kultúrnej a hospodárskej sfére. V spolupráci s českým spolkom Českoslovanská jednota organizoval v rokoch 1908 – 1913 v Luhačoviciach spoločné porady popredných českých a slovenských dejateľov. Počas vojny pôsobil ako vojenský lekár.
Po vzniku ČSR bol nakrátko predstaviteľom takzvanej Skalickej vlády. V rokoch 1918 – 1920 pôsobil Blaho ako referent pre poľnohospodárstvo na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska. V tom čase, spolu s Milanom Hodžom, sa usilovali organizovať roľníctvo v agrárnych organizáciách v rámci Slovenskej roľníckej jednoty a Slovenskej domoviny. Tie sa stali významnou oporou pre Národnú republikánsku stranu roľnícku založenú v septembri 1919. Do jej čela bol zvolený Pavol Blaho. Po voľbách v roku 1920, do ktorých išli slovenskí agrárnici spojení so Slovenskou národnou stranou, sa Pavol Blaho popri inej politickej činnosti zameriava na prípravu zjednotenia slovenských a českých agrárnikov. V júni 1922 došlo k vytvoreniu celoštátnej Republikánskej strany zemedelského a maloroľníckeho ľudu. V nej pôsobí Pavol Blaho ako predstaviteľ slovenského agrárneho hnutia až do svojej smrti v roku 1927.
Harmonogram podujatí
utorok 25.6. 10,00 h
Hodžov novinový článok – slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže
Bratislava, Pálfyho palác na Zámockej ulici
štvrtok 27.6. 10,30 h
Hodžova esej – slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže
Sučany, Bilingválne gymnázium Milana Hodžu
štvrtok 27. 6. 9,00 h – 18,00 h,
piatok 28. 6. 9,00 h – 16,00 h
Vedecká konferencia – Osobnosti slovenskej politiky
Dr. Pavol Blaho a formovanie slovenskej politiky
Martin, Slovenská národná knižnica
sobota 29.6. 9,00 h
Stretnutie seniorov Turca
Obec Sučany, Robotnícky dom, Klub dôchodcov
sobota 29.6. 13,30 h
Pietna spomienka pri hrobe Milana Hodžu
Martin – Národný cintorín
Odovzdávanie Cien Milana Hodžu
Obec Sučany, sobášna sieň – sobota 29.6. 14,45 h
Sučianske slávnosti
Obec Sučany, kultúrny dom – sobota 29.6. popoludní
Slávnostné služby Božie
Obec Sučany – nedeľa 30.6. 9,00 h
Informovaný súhlas pod ikonkou "dokumenty"
Program kurzu OŽaZ 2013 pod ikonkou "dokumenty"
Rozvrh počas maturitných skúšok nájdete pod ikonkou "Dokumenty" |
To platí pre nás druhákov v posledných mesiacoch. Pokojne to môžeme povedať. Veď čo je ideálnejšie: Zoznámiť sa so svetoznámou Shakespearovskou tragédiou najprv ako čitateľ, potom o nej diskutovať medzi sebou, na hodinách slovenčiny a napokon ju vidieť v dramatickej podobe na scéne Slovenského komorného divadla v Martine.
Áno, 15. mája 2013 sme opäť boli v divadle. Režisér Dodo Gombár potvrdil svoj netradičný prístup ku klasike. Sme svedkami súčasnej rodinnej tragédie, príbeh sa odohráva v panelákovom byte s dierou v strope, Hamlet hrá na gitare, Polonius intriguje aj prostredníctvom mobilu, Ofélia svoju plachosť skrýva počúvaním walkmanu ... Takýto „zásah“ do klasiky sme prijímali rôzne, ale sila myšlienky tohto diela, jeho aktuálnosť, vynikajúce herecké výkony, predovšetkým Mareka Geišberga v úlohe Hamleta, zaujímavá scéna v nás zanechali veľa otázok – nezodpovedaných, ale aj provokujúcich. Vďaka.
Víťazi jednotlivých regionálnych kôl Žiliny, Turca, Liptova, Kysúc a Oravy súperili na majstrovstvách Žilinského kraja o postup na majstrovstvá Slovenskej republiky vo volejbale stredných škôl.
Majstrovstvá Žilinského kraja SŠ vo volejbale – študentky: 1.Gymnázium ul. Hradná Liptovský Hrádok, 2. Gymnázium J.M. Hurbana Čadca, 3. Bilingválne gymnázium Milana Hodžu Sučany, 4. Stredná odborná škola Námestovo, 5. Gymnázium ul. Hlinská Žilina.
Majstrovstvá Žilinského kraja SŠ vo volejbale – študenti: 1.Gymnázium ul. Veľká Okružná Žilina, 2. Stredná odborná škola Nižná, 3. Bilingválne gymnázium Milana Hodžu Sučany, 4. Gymnázium Š. Moyzesa Ružomberok, 5. Gymnázium Komenského Kysucké Nové Mesto.
BGMH Sučany: Sára Hrabovská, Petra Abrahámová, Kristína Lukašíková, Alexandra Matová, Monika Čikelová, Zuzana Starustková, Alena Revalová, Alexandra Štrbová, Michaela Hrozienčiková, Klaudia Lučanská.
BGMH Sučany: Branislav Káčer, Richard Lamrich, Milan Cebák, Samuel Kollár, Jakub Kmec, Roland Kelčík, Tomáš Poremba, Miroslav Balko.
Družstvo dievčat postúpilo po víťazstve v dlhodobej súťaži stredných škôl regiónu Martin a Turčianske Teplice a družstvo chlapcov po víťazstve na Majstrovstvách okresu Martin.
Dlhodobá volejbalová liga SŠ – študentky: 1. BGMH Sučany, 2. Obchodná akadémia Martin, 3. Pedagogická a sociálna akadémia T. Teplice, 4. Gymnázium V.P. Tótha Martin, 5. Gymnázium J. Lettricha Martin, 6. Gymnázium M. Galandu T. Teplice
Majstrovstvá okresu Martin SŠ – študenti: 1. BGMH Sučany, 2. SPŠ Martin, 3. Gymnázium V.P. Tótha Martin, 4. Gymnázium J.C. Hronského Vrútky, 5.-6. Gymnázium J. Lettricha Martin a SOŠ dopravná Martin – Priekopa
BGMH Sučany: Tereza Dzobová, Monika Čikelová, Zuzana Medveďová, Sára Hrabovská, Alexandra Matová, Alexandra Štrbová, Kristína Lukašíková, Zuzana Starustková, Alena Revalová, Petra Abrahámová, Michaela Hrozienčiková, Klaudia Lučanská.
BGMH Sučany: Roland Kelčík, Samuel Kollár, Milan Cebák, Miroslav Balko, Richard Lamrich, Tomáš Poremba, Branislav Káčer
Powered by aSc EduPage