Absolventi Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch
V školskom roku 2010/2011 ukončilo maturitné štúdium na našej škole 81 študentov, na ďalšie vysokoškolské štúdium sa prihlásili všetci a prijatých bolo 81 študentov.
Aj tento školský rok sa potvrdil rastúci záujem o štúdium v zahraničí. V Slovenskej republike bude študovať 16 študentov, v Českej republike 34, vo Veľkej Británii 25, v Holandsku 2, v Dánsku 2 a v Rakúsku 2. Veľa študentov opäť dokázalo výborne uplatniť svoje vedomosti, jazykové schopnosti získané na našej škole, a tak bez prijímacích skúšok, na základe odporúčania vyučujúceho, motivačného osobného listu (personal statement) alebo výborných študijných výsledkov dosiahli umiestnenie aj na zahraničných školách, napr. matematika a fyzika na University of Manchester, archeológia na Durham University, investičný a finančný management na City University v Londýne, francúzština a história na University of Edinburgh, dejiny umenia na University of Sussex, sinológia na Univerzite Karlovej v Prahe...
Počet podaných prihlášok sa pohyboval od 1 po 9, veľa študentov bolo opäť prijatých na 4 až 5 vysokých škôl súčasne.
Prehľad zamerania absolventov:
Spoločenskovedné 30 - Veľká Británia 10,Dánsko 1,Brno 6, Praha 5, Olomouc 2,
Banská Bystrica 2, Bratislava 3, Žilina 1
Prírodovedné 15- Veľká Británia 5, Brno 3, Praha 2, Olomouc 1, České
Budějovice 1, Bratislava 2, Košice 1
Ekonomické 11- Veľká Británia 4, Rakúsko 2, Praha 1, Brno 1, Bratislava 2,
Banská Bystrica 1
Lekárske 9– Praha 3, Brno 3, Olomouc 2, Martin 1
Právnické 6- Holandsko 2, Veľká Británia 1, Brno 1, Bratislava 2
Informatika 4 – Veľká Británia 3, Brno 1
Umelecké 3– Dánsko 1, Veľká Británia 1, Bratislava 1
Technické 3 - Veľká Británia 1, Brno 2
Z postrehov študentov v ankete vyberáme:
Naša škola ma naučila to, čo niektorým chýba – prísť na veci logicky, myslieť, spájať si súvislosti, rozmýšľať nad odpoveďou, aj keď som o tom nikdy nepočula. Neviem, ako budem pokračovať, či to budem zvládať, ale naša škola bola naozaj skvelý odrazový mostík a nielen to. Bol to taký malý prežitý život. Ako keď Hemingwayov Robert Jordan prežil ten svoj za 72 hodín. Ďakujem najmä úžasným profesorom a svojim skvelým spolužiakom a všetkým kamarátom, čo sa spájajú so školou v Sučanoch.
Monika Svrčková, Fakulta veterinárneho lekárstva, Veterinární a farmaceutická
univerzita Brno
Súčasťou prijímacieho konania všetkých škôl, na ktoré som sa hlásil, bola len úroveň odborných predmetov, ktoré som si zvolil v 4. a 5. ročníku. Vďaka kvalite prípravy na týchto predmetoch som určite dobre pripravený na začiatok štúdia na vysokej škole.
Maroš Horváth, City University London, Investičný finančný management
Pretože som vedela, že sa chcem v budúcnosti zamerať ma štúdium humanitných vied, v 5. ročníku som si dala všetky potrebné semináre, ktoré boli pre mňa veľkým prínosom na prijímacích skúškach. Na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovej univerzity ma vzali na základe SCIO-testov. Je tam určitá bodová hranica, ktorú je potrebné prekonať, a študent je prijatý bez prijímacích skúšok. Do Bratislavy na Fakultu sociálnych a ekonomických vied prijímali tento rok podľa výsledkov externých maturít zo slovenčiny a angličtiny. Naša škola je vo výhode, že vo chvíli, keď sa podávajú prihlášky, výsledky už vieme.
Monika Nemcová, MU Brno, Mediální studia a žurnalistika + Sociální antropologie
Myslím si, že príprava na prijímacie skúšky na VŠ závisí od každého jedinca. Možnosť výberu predmetov v 4. a 5. ročníku bola pre mňa veľkou výhodou, pretože som sa lepšie mohla sústrediť na to, čo ma baví a čo chcem aj ďalej študovať.
Veronika Mužilová, UMB B.Bystrica, prekladateľstvo a tlmočníctvo Aj a Frj
Matematika bola úplne super a kvôli nej sa posledné dva ročníky oplatili. Pokiaľ ide o Masarykovu univerzitu v Brne, na TSP sme boli vďaka vynikajúcim hodinám úplne pripravení. Do Veľkej Británie sú dôležité práve tie fakty, ktoré sa dejú mimo hodín – od súťaží, cez organizovanie festivalov, až po pracovné skúsenosti. Keď človek dokáže prepojiť svoje záujmy s predmetom, ktorý ide študovať, tak má vyhraté. Práve preto majú študenti BGMH také veľké možnosti, len ich treba správne využiť.
Martina Matrtajová, University of Edinburgh, Matematika a management
Spracovala: PhDr. Beáta Makovická, výchovná poradkyňa
Sučany 26. 9. 2011